Taşıt Takas Şimdi e-Devlet’te
Türkiye Sermaye Piyasalarının köklü kurumlarından Takasbank, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği ortak çalışmasıyla uygulamaya alınan bir Güvenli Ödeme Sistemi olan “Taşıt Takas”’ın tüm geliştirmelerini tamamlayarak e-Devlet entegrasyonunu gerçekleştirdi. Taşıt satışlarında tarafları koruma altına alan ‘Taşıt Takas Güvenli Ödeme Sistemi’ne şimdi e-Devlet üzerinden de erişim sağlanabilecek. İlk olarak 03 Şubat 2020 tarihinde vatandaşlarımızın hizmetine sunulan Taşıt Takas, araç mülkiyetinin ve satış bedelinin eş zamanlı el değiştirmesi esnasında ortaya çıkabilecek risklerin önlenmesi amacıyla hayata geçirilmişti.
Bugüne kadar internet sitesi ve mobil uygulama üzerinden taşıt satış işlemlerine ait nakit transferinin güvenle gerçekleştirildiği Taşıt Takas, e-Devlet kapısının da eklenmesiyle birlikte hizmet sunduğu kanal sayısına bir yenisini daha ekledi.
Sistemin bütünleşik bir yapıda çalışması sayesinde alıcı ve satıcı taraflar TaşıtTakas web sitesi, mobil uygulama ve e-Devlet olmak üzere üç farklı kanaldan dilediği alternatif üzerinden işlem başlatabilmekte ve işlemin durumunu dilediği kanaldan takip edebilmektedir. e-Devlet üzerinden kullanıcı girişi yapıldıktan sonra Takasbank TaşıtTakas İşlemleri Ekranı’ndan ‘Yeni Kayıt Girişi’ seçeneği ile alıcı ve satıcı taraflar kayıt girişlerini kolaylıkla yapabilmektedir. Ayrıca kullanıcılar, aynı sayfada işlemlerinin durumunu sorgulayarak hangi aşamada olduğunu, daha önce yapılmış işlemlerin ayrıntılarını görüntüleyebilecek; belirli koşullarda kayıt güncellemesi ve kayıt iptali gerçekleştirebilecektir.
Vatandaşların güvenli ve hızlı işlem gerçekleştirmeleri, zamandan kazanım sağlamaları gibi pek çok avantajı beraberinde getiren bu entegrasyon, sistemin güçlü altyapısının daha da ivmelendirilmesine zemin hazırlamıştır. İnternet sitesi ve mobil uygulama üzerinden erişime açık olan Taşıt Takas hizmetimizin e-Devlet entegrasyon süreci için görüşmeler Şubat 2023’te başlamış, 3 Kasım 2023 tarihinden itibaren ise e-Devlet kullanıcılarına e-Devlet kapısı üzerinden de kullanılabilir hale gelmiş, böylece çok daha geniş kitlelere güvenilir bir erişim kapısı aralanmıştır.
Takasbank olarak, ülkemizin teknolojik ve dijital anlamda çağının ötesinde faaliyetlere imza atan kurumları ile birlikte Taşıt Takas hizmetimizin e-Devlet entegrasyonu müjdesini sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Entegrasyon süreci boyunca emeği geçen başta Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Türksat A.Ş., Türkiye Noterler Birliği ve Takasbank çalışanlarına verdikleri değerli destekler için çok teşekkür eder, Taşıt Takas hizmetimizin e-Devlet entegrasyon sürecinin başarıyla tamamlandığı ve 64 milyondan fazla e-Devlet kullanıcısı vatandaşımızın kullanımına açıldığı hususunu kamuoyunun bilgisine sunarız.
Saygılarımızla.